Citát
Iustitia

 

 
Úvodní strana
Dokumenty lidská práva
Dokumenty sociální otázky
Ostatní dokumenty
Statut
Kontakt
Dokumenty sesterských organizací
Centrum pro sociální učení
Spolupracovníci
Informace
 

Vietnamci si zaslouží slušné jednání

Zneklidňuje nás způsob, jakým česká vláda vystupuje vůči vietnamské komunitě v naší zemi.

Nedávno seriózní deník popsal demonstrativní policejní akci na velké pražské tržnici, při níž byly nasazeny i obrněné transportéry: „…zazněl řízný povel: „Odveďte je na seřadiště! Hned!“ Někteří Vietnamci pochodují poslušně a smířeně, jiní musí na druhý konec rozlehlého areálu malé Hanoje popohnat ozbrojená eskorta.“ Proti nepřiměřené síle zásahu protestovala mimo jiné naléhavá petice vietnamských vysokoškolských studentů, jíž se však nedostalo dostatečné odezvy.

Rovněž z iniciativy ministra vnitra pozastavila česká vláda do konce roku vydávání veškerých víz pro občany Vietnamu. Důvody nebyly řádně vysvětleny, ministr i po kritice médií jen obecně odkázal na tajnou analýzu vietnamské kriminality. Takové utajování vyvolává pochybnosti, když na jedné straně výroční zprávy kontrarozvědky nebo Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu žádný nárůst asijské kriminality neuvádějí a na straně druhé se množí stížnosti na postupy českých orgánů ve vízové agendě. Není vyloučeno, že skutečným důvodem plošného pozastavení víz byla nezvladatelná korupce při jejich vydávání. Již v lednu na korupční rizika pro české velvyslanectví ve Vietnamu upozornil veřejný ochránce práv Otakar Motejl a navrhl i způsoby jejich odstranění. Jeho podnět ale zapadl.

Vietnamská komunita v naší zemi se rychle rozrůstá, za poslední rok podle odhadů z necelých 46 000 na zhruba 57 600. Tuto skutečnost nepovažujeme za nic, co by mělo ohrožovat pokojné soužití v naší společnosti.

Coby nová menšina si vydobyli respekt svou pracovitostí, pílí a přátelskostí. S nadějí vítáme úspěchy Vietnamců druhé generace, narozených již v České republice. Sledujeme pozvolný přesun od stánků do „kamenných“ prodejen a mnoha oblastí života.

Vietnamce spojuje s Čechy zkušenost s komunismem, byť jiného typu, a překážkou v porozumění nemusí být ani náboženské otázky. Podobně jako Češi, i většina Vietnamců se prohlašuje za nepříslušející k žádné církvi. Pro mnohé může být překvapením, že ve Vietnamu je hned po buddhismu (oficiálně 9,3 % populace) druhým nejpočetnějším vyznáním římskokatolické (6,7 %).

Nezavíráme oči před zprávami o kriminalitě. Pokud jde o ale nejčastěji uváděný druh zločinu, totiž prodávání padělků v tržnicích, loňská analýza státního zastupitelství upozorňuje, že policisté dávají přednost zákrokům proti drobným stánkařům, což nasvědčuje spíše úsilí „o vykázání většího počtu případů“ než „skutečné snaze tento druh trestné činnosti vymýtit“.

Pokud jde o zločiny typu pěstování marihuany, vietnamské spolky veřejně přislíbily spolupracovat na jejich odhalování. Nápomocna je i vietnamská ambasáda. Tuto příležitost má český stát využít. Zvláště pokud někteří, kdo se do věci zapletli, byli spíše sami obětí neseriózních zprostředkovatelů a po propuštění jako nelegální migranti nesehnali jinou práci než nezákonnou.

Pokládáme proto za vhodné, aby:

- vláda obnovila vydávání víz pro vietnamské občany do České republiky

- přijala nabídku vietnamské komunity na pomoc při potírání kriminality;

- přijala účinnější opatření v oblasti sledování pracovních a životních podmínek zahraničních nájemních dělníků.

Václav Malý

biskup

předseda rady Iustitia et Pax

České biskupské konference

18. 12. 2008

Václav Malý

 

 

English German

Infoservis
20.4.2017
Václav Malý: Ekonomické zájmy v Číně nemohou převažovat nad humanismem
31.3.2017
Prezidenti COMECE a CEC společně diskutovali s prezidentem Junckerem budoucnost společné Evropy
10.3.2017
Václav Malý: Eutanazii neschvaluji! Jsem pro uchování života až do poslední chvíle
9.2.2017
Obchod s chudobou je nemravný, zastal se Ústavní soud ženy, kterou nevýhodná půjčka připravila o byt
20.1.2017
Signatáři Charty 77 píší premiérovi: Zasaďte se o propuštění čínského politického vězně