Citát
Iustitia

 

 
Úvodní strana
Dokumenty lidská práva
Dokumenty sociální otázky
Ostatní dokumenty
Statut
Kontakt
Dokumenty sesterských organizací
Centrum pro sociální učení
Spolupracovníci
Informace
 

Václav Malý: Eutanazii neschvaluji! Jsem pro uchování života až do poslední chvíle

Pondělní eutanazie italského DJ Fabiana Antonianiho (DJ Fabo) rozpoutala diskusi o významu asistované dobrovolné sebevraždy nevyléčitelně nemocných.

V Itálii není eutanazie legální. Fabo tak musel odcestovat až na jednu švýcarskou kliniku. Po vážné dopravní nehodě oslepl a zcela ochrnul. Po smrti toužil už od roku 2014. „Takové lidi neodsuzuji, zároveň jsem ale k tomuto samotnému kroku velmi kritický,“ říká světící biskup pražský Václav Malý.

„Eutanazie vychází z předpokladu, že život patří člověku a jen ten má právo s ním nakládat. V Itálii není eutanazie legální. Fabo tak musel odcestovat až na jednu švýcarskou kliniku. Po vážné dopravní nehodě oslepl a zcela ochrnul. Po smrti toužil už od roku 2014. „Takové lidi neodsuzuji, zároveň jsem ale k tomuto samotnému kroku velmi kritický,“ říká světící biskup pražský Václav Malý.

Léky a paliativní medicína už dokáže utrpení zmírnit. Málo se ale pamatuje na obyčejnou lidskou vřelost. „Nechci paušalizovat, ale sám jsem viděl velké rozdíly v přístupu k nevyléčitelně nemocným. Občas tam bohužel cítím profesionální chlad, nad kterým se je potřeba zamýšlet.“

Na rozdíl od eutanazie Malý souhlasí s „odpojením nemocného od přístrojů“. Připomíná ale, že i to je zneužitelné a že i lékař se může mýlit. Eutanázie je u nás zatím stále posuzována jako vražda.

ČRo

 

 

English German

Infoservis
20.4.2017
Václav Malý: Ekonomické zájmy v Číně nemohou převažovat nad humanismem
31.3.2017
Prezidenti COMECE a CEC společně diskutovali s prezidentem Junckerem budoucnost společné Evropy
9.2.2017
Obchod s chudobou je nemravný, zastal se Ústavní soud ženy, kterou nevýhodná půjčka připravila o byt
20.1.2017
Signatáři Charty 77 píší premiérovi: Zasaďte se o propuštění čínského politického vězně
15.12.2016
Mzdy v Česku by se měly zvyšovat výrazně rychleji vzhledem k růstu ekonomiky, potvrzují statistici